Bezpłatne leczenie protetyczne w ramach NFZ

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne (kanałowe) należy przeprowadzić jeśli dojdzie do zapalenia miazgi zęba (potocznie zwanej nerwem) a potem do jej obumarcia. Dzięki rozwojowi wiedzy i technologii, jesteśmy w stanie prawidłowo przeprowadzić leczenie kanałowe zębów, które w przeszłości skazane były na usunięcie.

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi znajdującej się w kanale korzeniowym, opracowanie (poszerzenie i oczyszczenie) kanału na odpowiednią długość, a następnie wypełnienie specjalnym preparatem (gutaperką) i szczelne zamknięcie kanału.

Po leczeniu kanałowym istotna jest prawidłowa odbudowa korony zęba. Przy dużym zniszczeniu korony, odbudowa (rekonstrukcja) materiałem kompozytowym może być niewystarczająca. Wskazane jest wtedy wykonanie wkładu koronowo- korzeniowego i korony protetycznej lub nakładu porcelanowego.

Niechcianą alternatywa dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja zęba, która spowoduje ustąpienie bólu ale wymaga uzupełnienia powstałego braku zębowego implantem lub mostem porcelanowym. To rozwiązanie będzie zawsze droższe niż leczenie kanałowe i odbudowa korony. Pozostawienie nieuzupełnionej luki zębowej ma swoje konsekwencje odczuwalne zaraz po zabiegu lub dopiero po paru latach tj :
  • Defekt estetyczny
  • Trudności w rozgryzaniu pokarmów
  • Zaburzenia mowy
  • Zaburzenia zgryzu
  • Przesuwanie i wysuwanie zębów w kierunku luki – zęby dążą do kontaktu, następstwem tego jest odsłanianie się korzeni zębów, tworzenie ubytków przyszyjkowych, pojawienie się nadwrażliwości.

 

 

ETAPY LECZENIA ENDODONTYCZNEGO (KANAŁOWEGO)

 

 

Przebieg leczenia kanałowego w skrócie 
Wykonanie zdjęcia RTG ( pojawiającego się na ekranie monitora) który ma być leczony kanałowo. Daje to lekarzowi wstępną informacje, ile dany ząb posiada korzeni oraz jaki mają kształt, jak bardzo zniszczona jest korona zęba, czy ząb był leczony kanałowo.
Podanie znieczulenia miejscowego, jest to gwarancja bezbolesnego zabiegu, dająca komfort pacjentowi i lekarzowi. Założenie koferdamu tj .specjalnej gumy która izoluje leczony ząb od środowiska jamy ustnej, zabezpiecza przed połknięciem płynów stosowanych do płukania kanałów korzeniowych i aspiracją drobnych instrumentów endodontycznych.
Otwarcie komory zęba i usunięcie zmienionej chorobowo miazgi
Odnalezienie ujść kanałowych. Ten etap może być bardzo pracochłonny. Istotą jest odnalezienie wszystkich ujść. Zastosowanie mikroskopu stomatologicznego znacznie ułatwia odnalezienie wszystkich ujść kanałów.
Ustalenie długości roboczej kanałów. Każdy kanał ma odpowiednią długość, która wyznaczamy przy użyciu edometry Raypex 5. Dzięki temu urządzeniu, można wyeliminować metodę pomiaru długości kanału opartego na zdjęciu RTG. Elektroniczny pomiar Raypexem jest metodą obojętną dla organizmu, bezpiecznie stosowaną również u kobiet w ciąży.
Chemo-mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych na wyznaczoną długość. Stosując narzędzia Maszynowe MTU (niklowo- tytanowe) nadajemy kanałom korzeniowym odpowiedni kształt i szerokość oraz intensywnie płuczemy płynami dezynfekcyjnymi.
Wypełnienie ostateczne kanałów korzeniowych pod kontrola mikroskopu. Odpowiednio opracowane, zdezynfekowane i osuszone kanałów korzeniowych wypełniamy specjalną substancją – gutaperką. Stosujemy system termicznej kondensacji gutaperki używając Systemu B który rozgrzewa gutaperkę do odpowiedniej temperatury, dzięki temu wypełnia ona szczelnie przywierzchołkową część kanału główne oraz dodatkowe kanaliki. Za pomocą Obtury – urządzenia z którego aplikowana jest już rozgrzana gutaperka, wypełniamy szczelnie pozostałą część kanału korzeniowego.
Szczelne zamknięcie ujść kanałów korzeniowych .
Odbudowa korony.

Podstawowe zabiegi obejmujące leczenie endodontyczne pod mikroskopem 

  •  Leczenie kanałowe jednowizytowe
  •  Leczenie kanałowe dwuwizytowe
  •  Powtórne leczenie kanałowe
  •  Leczenie kanałowe zębów mlecznych
  •  Leczenie kanałowe zębów stałych z nieuformowanym wierzchołkiem korzenia
  •  Usuwanie złamanego narzędzia z kanału korzeniowego
  •  Zamykanie perforacji korzeniowej